Ekonomi

Ankara’da Toplu Tüketim Yerleri Denetlendi

Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından il genelindeki toplu tüketim yerleri denetlenerek, uygun olmayan işletmelere idari yaptırım uygulandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Denetim Genel Müdürlüğü, rutin kontrollerin yanı sıra farkındalığı artırmak amacıyla gıda kontrollerinin ağırlaştırılmasına ilişkin 81 ildeki Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine talimat yazısı gönderdi.

Bu kapsamda 21 Ağustos-8 Eylül ortasında toplu tüketim yerlerinin kontrollerinin yüklenmesi istendi.

Ankara’da toplu tüketim yerleri denetlendi

Ankara İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz eşliğinde il genelinde toplu tüketim alanlarında gıda kontrolü gerçekleştirildi. Süresi dolan barındırma işleri nedeniyle bir işletmeye 9 bin 211 lira idari para cezası uygulandı. Hijyen konusunda eksiklikleri bulunan firmaya eksikliklerin giderilmesi için 15 gün süre verildi.

Denetimin ardından yaptığı açıklamada Korkmaz, 300’e yakın gıda kontrol görevlisi tarafından denetim yaptıklarını anımsatarak, gıda denetimlerinin yıl boyunca devam ettiğini hatırlattı:

“Ankara’da şu ana kadar 66 bin gıda kontrolü gerçekleştirdik. 2 bin 250’ye yakın gıda örneği alındı. Gıda laboratuvarında yapılan analizler sonucunda bu numunelerden yaklaşık 130’u negatif çıktı. Yaklaşık 18 milyon idari para cezası 434 işletmeye idari para cezası uygulandı. Ayrıca 29 işletme hakkında da kamu sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle kabahat şikâyetinde bulunuldu.”

Korkmaz, tüketicilere işletmelerde gördükleri eksiklikleri Tarım ve Orman Bakanlığı ALO 174 Gıda Hattı ile il ve ilçe müdürlüklerine iletmelerini tavsiye ederek, gıda denetimlerinin yoğun bir şekilde devam edeceğini kaydetti.

“Herkesten özür dileriz, dikkat edeceğiz”

Firma sahibi İbrahim Güler ise Ankara’da üç farklı şubelerinin bulunduğunu ve denetimler doğrultusunda en kaliteli ürünlerle çalıştıklarını savunarak, “Bazı ufak sorunlarımız var, bu konuyla ilgili gerekli kuralları da sağlıyoruz. Bundan sonra daha dikkatli ve duyarlı olacağımızı iletiyoruz. 15 gün içerisinde tüm eksiklerimizi anlatacağız. “Düzelteceğimizi herkese söylüyoruz. Ağır bir firma olduğumuz için gözden kaçabiliyor. Bu bahisten dolayı herkesten özür dileriz. Bunlara dikkat edeceğiz” dedi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu