Teknoloji

Asus Rog Ally X Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri

Asus, yeni ROG Ally X taşınabilir oyun bilgisayarını resmî olarak tanıttı. Valve’in Steam Deck OLED modeline rakip olarak geliştirilen bu model, önceki nesilleri depolama ve batarya anlamında gölgede bırakıyor. Ayrıca cihazın fiyatı da belli olmuş oldu. 

Asus ROG Ally X’in Özellikleri

İşlemci Z1 Extreme
Ekran 120Hz 1080p 7 inç VRR
Bellek 24GB LPDDR5X @ 7500Mhz
Depolama 1TB SSD
Şarj 100W

Asus ROG Ally X, çift depolama ve çift bataryaya ek olarak yüzde 15 performans artışı ve yüzde 50 daha fazla bellek ile geliyor. Böylelikle cihaz çok daha kullanışlı hâle geliyor. Öte yandan bu cihazın dikkat çekici bir başka özelliği de ergonomik tasarımı. 

Asus, cihazın tasarımını ve iç düzenini yeniden ele aldığı bu modelde daha sağlam ancak daha ince ve hafif bir kasaya geçiş yapmış durumda. 678 gram gibi düşük bir ağırlığa sahip olan bu cihazın yeni soğutma modülü ve görece küçük ancak güçlü fanları ile cihazın çalışma şekli daha sessiz bir şekilde çalışıyor. Ayrıca soğutma performansı da daha gelişmiş durumda. 

Yeni cihazın joysticklerinde daha yüksek kaliteli ALPS potansiyometreler kullanılıyor. Bu joysticklerin kalitesi PS5 ve Xbox Gamepade’lerde gördüğümüz kalitede ve daha pürüzsüz bir hareket sağlıyor. Gelen açıklamalara göre bu joystickler 5 milyon dönüşe kadar dayanıklı. Ayrıca cihazın D-Pad’i de artık daha büyük ve 8 yönlü, ayrıca daha tok bir basma hissi yaratıyor. Haptik motorlar ise cihazın kenarlarına taşınmış durumda. 

Tam boyutlu M.2 2280 PCIe SSD yuvasına sahip olan cihaz, Thunderbolt 4 desteği sunan ikinci bir USV-C portuna da sahip. Bu port ile 40Gbps hız, 100W USB-C PD şarj, DP1.4 video çıkışı ve standart eGPU’lar için 4 PCIe hattı da sunulmuş oluyor. Asus ayrıca bu cihazların üç yıl sonunda bile batarya sağlıklarının yüzde 80 veya üstünde olacağı garanti ediliyor. 

Asus ROG Ally X, 799 dolarlık bir fiyat etiketiyle ön siparişle açıldı. Cihazın piyasaya çıkacağı tarih ise 22 Temmuz olarak açıklandı. 

kemaliye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu