Haber

Aysu Türkoğlu, Kuzey Kanalı’nı geçerek tarih yazdı

Bodrumlu 22 yaşındaki açık su yüzücüsü Aysu Türkoğlu, Manş Denizi’nin ardından Kuzey Kanalı’nı da geçerek tarih yazdı. Türkoğlu, Kuzey Kanalı’nı geçen ilk Türk kadın ve genç Türk sporcusu oldu.

Geçen yıl 60 kilometreyi 16 saat 28 dakikada yüzen en genç Türk sporcusu olan Aysu Türkoğlu, 29-30 Temmuz 2022’de 29-30 Temmuz 2022’de İngiltere-Fransa ortasında 21 yaşında, yeni hedefi Kuzey Kanalı’nı geçmek ve adını tarihe altın harflerle yazmaktı. . Aysu Türkoğlu, İrlanda ile İskoçya arasındaki Kuzey Kanalı’nı geçmek için Türkiye saati ile 07:44’te yüzmeye başladı. Yüzme sırasında Türkoğlu, zaman zaman denizanalarıyla tehlikeli bölgelerden geçti. Aysu’ya 40 kilometrelik parkurda bazı anlarda yunuslar eşlik etti. Deniz suyu sıcaklığı 13 derece civarındayken Aysu, hedefi için yüzmeye devam etti. Aysu Türkoğlu, 11 saat 48 dakikanın sonunda Kuzey Kanalı’nı geçen ilk Türk kadını oldu.

Karaya ayak basan Aysu, Türk bayrağını açtı ve o anları canlı yayında sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaştı. Aysu’nun 12 saatlik parkurunda rotalar paylaşılırken, yüzme sırasında sosyal medya hesabından canlı yayın yapıldı. Aysu Türkoğlu ise Oceans Seven olarak bilinen 7 zorlu kanalı 5 yılda yüzerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu