Haber

Başkan Böcek Vali Yazıcı iş adamları ve turizmciler ile depremi değerlendirdi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, deprem gündemiyle Antalya Valisi Ersin Yazıcı, iş adamları ve turizmcilerle bir araya geldi. “Önümüzde uzun bir süreç var” diyen Önder Böcek, “Politikanın da ötesinde, sabırlı ve sakin davranarak tüm zorlukların üstesinden geleceğiz” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, deprem gündemiyle ilk olarak Antalya Valisi Ersin Yazıcı’yı ziyaret etti. Bürokratların da yer aldığı toplantıda deprem bölgesi ve Antalya’ya gelen depremzedeler için neler yapılması gerektiği masaya yatırıldı ve durum değerlendirmesi yapıldı. Akabinde Muhittin Böcek Önder’in davetiyle iş adamları ve turizmciler Büyükşehir Belediyesi’nde deprem gündemiyle gündeme geldi. İl Uyum Kurulu, Koordinasyon Kurulu, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Antalya Ticaret Borsası, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği, Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneği, Döşemealtı Sanayici ve İşadamları Derneği, Yörük Sanayicileri ve İşadamları Derneği. Derneği, Antalya Organize Sanayi İşadamları Derneği, Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği, Akdeniz İşadamları Derneği liderleri ve temsilcileri ile turizmciler katıldı.

İKİ ŞEHİRDE 1400 KİŞİLİK ÇADIR

İki kez deprem bölgesine giden Lider Muhittin Böcek, 13.5 milyon kişiyi etkileyen depremin yol açtığı yıkımı ve bölgede yaşanan düşünceleri anlattı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin depremin ilk gününden itibaren çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Önder Böcek, şu bilgileri verdi: “401 uzman işçi, 175 araç, 27 jeneratör, 21 iş makinesi ve 7 cenaze taşıma aracı, 14 itfaiye ve 77 arama. ve kurtarma görevlileri, 4 ambulans, 20 yataklı sağlık destek kamyonu, hemşireler ve doktor arkadaşlarım orada. 127 tır ve 95 gönüllü yardım aracı ile giyecek ve gıda malzemelerinden oluşan insani yardım deprem bölgesine ulaştırıldı. Hatay’da 800 kişilik çadırkent kurduk, şimdi de Kahramanmaraş’ta 600 kişilik çadırkent kuruyoruz. Hayırseverimizin mutfak araç gereçlerini kullandığımız ve aşçılarımızın yemek yaptığı 1 portatif, 2 sabit ve 4 mekanımız var.”

Bakan Böcek, ASAT’ın da 52 araçla çalıştığını ve Hatay’a kısmen su verilmeye başlandığını söyledi.
 
DEPREM SAYISI 101 BİNİ AŞTI

Resmi makamlarca getirilenlerin yanı sıra akraba veya tanıdıklarının yanında kalmak için Antalya’ya gelen depremzede sayısının 101 bini geçtiğini anlatan Önder Muhittin Böcek, “Önümüzdeki süreç birkaç aylık bir süreç değil. Resmi makamların açıkladığı üzere en az 1-1,5 yıllık bir süre bizleri bekliyor. 19 ilçemizdeki tüm ATASEM’lerimiz aracılığıyla yardımların toplanması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. 8523 gönüllümüz oldu. Cam Piramit dahil 771 çalışanımız 75.110 depremzedeye yardım etti. Bundan sonra ne yapmamız gerekiyorsa, birlikte yapacağız. Sabır ve sakin formla hep birlikte siyaset üstü hareket ederek zorlukların üstesinden geleceğiz. Bugüne kadar istihdam ve ekonomi anlamında Antalya’ya en iyi desteği verdiniz. Bir yanda SİAD’lar, diğer yanda odalar, borsalar, turizmciler, hayırsever ve yardımseverlerle hep birlikte bu yaraları saracağız. Siyaset üstü bir iş yapıyoruz ve hep birlikte yapmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu