Haber

Bölgede gerilimi tırmandıran gelişme: İsrail tankı Mısır mevzisini vurdu

İsrail Türk ordusuna ait bir tank Mısır’da bir mevziyi vurdu. Konuya ilişkin İsrail ordusundan yapılan açıklamada tankın kazara ateş ettiği açıklandı.

“OLAY İNCELENİYOR”

İsrail Ordusu Sözcüsü Daniel Hagari, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, olayın araştırıldığını ve detayların incelendiğini duyurdu.

İSRAİL ORDUSU GAZZE’YE SIZMAYA ÇALIŞTI

Öte yandan abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki Han Yunus kentine sızmaya çalışan İsrail ordusuna ait bir tank ve buldozer Hamas tarafından imha edildi.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir operasyon başlattı. Gazze’den İsrail’e binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi. Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

GAZZE’DE CAN KAYIPLARI 4 BİN 651’E YÜKSELDİ

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1873’ü çocuk, 1023’ü kadın olmak üzere 4 bin 651 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin de yaralandığını duyurdu. İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtildi. İsrail’in Gazze’ye saldırısında 18 gazeteci hayatını kaybetti.

LÜBNAN SINIRI DA AKTİF

İsrail-Lübnan sınırında İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 22 Hizbullah üyesi ve aralarında bir gazetecinin de bulunduğu 4 sivil hayatını kaybetti. Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu