Ekonomi

Çin, İngiltere’den ‘eski senaryoyu’ bırakmasını istedi

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, İngiltere Dışişleri Bakanı James AkıllıcaÇin ile ilgili deyimin, geride bırakılan senaryo ile eski kelimeleri tekrarlamak olduğunu söyledi.

Sözcü Mao, bugün düzenlediği basın toplantısında İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly’nin Çin’e ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

Günümüzün kümelenme siyaseti ve Soğuk Savaş Düşüncesinin, tarihin gelişme eğilimine karşı olduğu için İngiltere dahil farklı tarafların çıkarlarına uygun olmadığına işaret eden sözcü, Çin’in İngiltere ile olan bağlarını temelde geliştirirken, Eşitlik ve karşılıklı saygı, yine İngiltere’nin eski senaryosu. Sözlerini tekrar etmesinin çağın ilerlemesinden uzaklaşmaktan başka bir sonuç vermeyeceğini belirtmiştir.

Sözcü, İngiltere’nin Hong Kong üzerinde hiçbir egemenlik, düzenleme ve kontrol hakkına sahip olmadığını ve konuşma konusunda hiçbir hak veya sorumluluğu olmadığını yineledi. Sincan halkının mutlu bir şekilde yaşamaya devam ettiği gözle görülür bir gerçek olsa da Mao, İngiltere’nin Sincan meselesine yönelik karalamalarının art niyetli olduğunu ifade etti. Tayvan Boğazı’nın iki yakasının tek Çin’e bağlı olduğuna işaret eden sözcü, İngiltere’nin Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı korumak istiyorsa Tek Çin unsurunu takip etmesi gerektiğini söyledi.

Sözcü, Tayvan, Hong Kong ve Sincan sorunlarının Çin’in iç işi olduğunu ve hiçbir yabancı gücün müdahalesine izin verilmeyeceğini vurguladı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Bu yazı ilk olarak Hibya Haber Ajansı’nda yayınlanmıştır.

ciftelerhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu