Ekonomi

Dropbox Hisseleri İlk Çeyrekte Kazanç Artışıyla Yükseldi

SAN FRANCISCO – Dropbox, Inc. (NASDAQ:DBX) ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı ve 0,49 $’lık konsensüs tahmininden 0,09 $ daha yüksek olan 0,58 $’lık hisse başına kazanç (EPS) ile analist beklentilerini aştı.

Şirketin geliri de tahminleri aşarak 629,06 milyon dolar olarak öngörülmesine karşın 631,3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Açıklamanın ardından Dropbox hisseleri %5,3 oranında yükselerek şirketin performansına piyasanın güçlü bir tepki verdiğini gösterdi.

İlk çeyrekte, Dropbox yıldan yıla (YoY) %3,3’lük bir gelir artışı kaydetti ve sabit para birimi bazında büyüme %3,2 ile hemen arkasından geldi. Şirketin GAAP işletme marjı önemli ölçüde iyileşerek %22,7’ye yükselirken, düzeltilmiş işletme marjı etkileyici bir şekilde %36,5’e ulaştı.

Net gelirde de önemli bir artış görüldü; GAAP net geliri geçen yılın aynı dönemindeki 69,0 milyon dolardan 132,3 milyon dolara, düzeltilmiş net gelir ise bir önceki yılki 146,1 milyon dolara kıyasla 196,7 milyon dolara yükseldi.

Dropbox’ın Kurucu Ortağı ve İcra Kurulu Başkanı Drew Houston, güçlü çeyreği şirketin ana faaliyet alanının aynı doğrultuda gelir ve beklenenden daha iyi karlılık sağlamasına bağladı.

Cihazlar, konumlar ve platformlar arasında kullanıcı deneyimini geliştirmeyi amaçlayan son ürün güncellemelerinin altını çizen Houston, şirketin müşterileri için dağıtık çalışmayı iyileştirmek üzere yapay zeka destekli ürün deneyimlerine yatırım yapmaya devam ettiğini vurguladı.

Şirketin ödeme yapan kullanıcı tabanı bir önceki yıl 17,90 milyon iken 18,16 milyona yükseldi ve ödeme yapan kullanıcı başına ortalama gelir 138,97 dolardan 139,59 dolara yükseldi. Dropbox ayrıca işletme faaliyetlerinden sağlanan net nakit 175,5 milyon $ ve serbest nakit akışı 166,3 milyon $ ile geçen yılın aynı çeyreğine göre sağlıklı bir nakit akışı bildirdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

İleriye dönük olarak Dropbox, yatırımcı ilişkileri web sitesinde ayrıntıları bulunan kazanç konferans görüşmesi ve web yayını sırasında ileriye dönük rehberlik sağlayacaktır.

Dropbox, yaklaşık 180 ülkede 700 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısıyla daha aydınlık bir çalışma şekli tasarlama misyonunu vurgulamaya devam ediyor. Şirket, San Francisco, CA’daki genel merkezi ve dünyanın dört bir yanındaki çalışanlarıyla hayatı düzenli tutmaya ve işi ilerletmeye odaklanmaya devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu