Haber

Erdoğan’ın kentsel dönüşüm çabalarına muhalefet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Kümelenme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bina stokunu yenilemek için verilen siyasi mücadeleye ilişkin çok çarpıcı ifadeler kullandı.

Erdoğan, AK Parti hükümetlerinin son 20 yılda sadece kentsel dönüşüm projeleri ve TOKİ yatırımları ile yürüttüğü güvenli konut seferberliğinin Türkiye’de başlı başına bir devrim olduğunu belirtti.

Erdoğan, İstanbul’daki 93 bin konutun dönüşümünün şu anda devam ettiğini ancak bu güzel ve hayati çabanın her adımında yaşadıkları zorlukları, karşılaştıkları siyasi engelleri ve modülüne dönüşen hukuki engelleri en iyi milletin bildiğini hatırlattı. .

Grup toplantısına kentsel dönüşüm alanındaki çalışmaları ve bu çalışmalara karşı çıkan muhalefet partilerinin girişimleri hakkında görüntü gösteren Erdoğan, ” Bu görüntülerin arkasında daha fazla söze gerek var mı?diye sordu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜME KARŞI KEMAL Bey’i İZLEDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“İşte gördünüz Kemal Bey kentsel dönüşüme karşı. Yanındaki hanım gibi Beykoz’a gidiyor, Beykoz’da vatandaşları topluyor orada kentsel dönüşüme karşıyım diyor. İşte sonuç. Ama Erdoğan kalkıp Çamlıca’ya gidiyor.Burhaniye’deki caminin altında vatandaşlara “Bakın Allah göstermesin yarın hiç istemediğimiz bir durumla karşılaşacağız, kime gidip beni soracaksınız” diyor. hesap. O halde gelin bize yardım edin, bir an önce oraları boşaltalım ve güzel binalar yapalım buraya.” “Haydi şimdi Küplüce’ye Çamlıca Camii’nin altına gidin orada yaptığımız kentsel dönüşümle ilgili binaları görün. Ne tür binalar yapıldı, kat artı 3, bilemezsiniz, zemin artı 4. Şu anda orada yaşayan vatandaşlarımız çok ama çok mutlu. Şimdi de beni döndürüp ‘Biz izin aldık Sayın Başkan, lütfen bizimkileri yıkın, yapın’ diyorlar. Tamam yine hazırız ama artık siz Belediye L.’siniz liderimize karşı gelmeyin. Hızlı bir şekilde bu işe başlıyoruz. Ve vinçler oraya geçen hafta ulaştı. En baştan önümüzü açsalardı oralar tamamen biterdi. Ancak ne bu ana muhalefet ne de onun yanındaki genç muhalefet kentsel dönüşümden, değişimden anlamıyor, onlarda böyle bir sorun yok, herhangi bir sarsıntı görmüyorlar, göremiyorlar.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜCADELESİ

Hükümet son 20 yıldır kentsel dönüşüm projelerine yük bindiriyor. Muhalefet ise kentsel dönüşümü ya iptal etti ya da başarısız oldu. TOKİ projeleri bile defalarca gol tahtasına kondu.

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli büyük deprem felaketleri ile savaşlarda dahi olamayacak kadar büyük bir yıkıma maruz kalmıştır. 11 ilde 110 kilometre kareyi etkileyerek milyonlarca vatandaşı etkiliyor. yüzyılın felaketi“Muhalefet, binaların denetlenmemesi ve eski olması nedeniyle hükümeti suçladı. Ancak geçmişte kentsel dönüşüme muhalefetin karşı çıktığına dair açıklamalar birer birer ortaya çıkıyor. İktidarın üzerine yük bindirdiği biliniyor. son 20 yıldır kentsel dönüşüm projeleri üzerinde çalışıyor ve bu kapsamda yoğun bir çaba sarf ediyor.

CHP’DEN KENTSEL DÖNÜŞÜM KARŞITI KİRACI

Son depremle birlikte kentsel dönüşüm yeniden gündeme geldi. Afetten etkilenen illerden biri de Hatay oldu. Ancak Hatay’da yıllar önce yapılması planlanan kentsel dönüşümün CHP Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş tarafından engellendiği, hatta bu konuda miting düzenlediği ortaya çıktı.

İŞ MAKİNESİNİ KARDEŞİNE GÖNDERDİ

Kentsel dönüşüm beklenen Hatay’ın Emek İlçesi onlarca kişinin mezarı oldu. ” Kentsel dönüşüme hayırCHP’li Lütfü Savaş’ın deprem felaketinin ardından belediyeye ait iş makinesini kardeşi Mehmet Savaş’ın konutu için tahsis etmesi tepki çekmişti.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde bulunan Meydan Mahallesi Muhtarı Ramazan Güneş, devletin riskli alan kapsamına aldığı bölgede kentsel dönüşüme karşı dava açıldığını söyledi.İSTİŞARE KURULU RAPORUNA ULAŞILDI

Yıkılan 185 bina ve binden fazla vatandaşın gömülü olduğu alan için Danıştay İdari Dava Daireleri’nin kararına varıldı.

Kararda, 5 mahalledeki binalara ilişkin teknik rapor olmadığı belirtilerek kentsel dönüşümün durdurulduğu, bir Danıştay üyesinin ise kararı şerh ettiği görüldü.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DURDU

İstanbul’un Güngören ilçesine bağlı Tozkoparan Mahallesi, 21 Nisan 2020’de Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile riskli bölge ilan edildi.

Kentsel dönüşüm başladı. Ancak CHP Üsküdar Belediye Başkan Adayı ve Avukat Onur Cingil, Temmuz 2021’de” Çöpçü riskli bölgeden çıksın“Danıştay’a başvurdu ve kazandı.

Meral Akşener, Tozkoparan’da kentsel dönüşüme karşı açıklamalarda bulundu. CHP ve Uygun Parti’nin açtığı davaların ardından mahkemenin kentsel dönüşüm projesini durdurma kararı sevinçle karşılandı.

“DURMAKTA FAYDALI OLDUK”

Akşener’in bu konuda geçmişte yaptığı açıklamalar yeniden gündem oldu.

Akşener’in skandal sözleri şöyle oldu:

“Hatırlarsanız sürekli bu bölgeye gelirdim, giderdim. Çağırdınız, geldim, gittim. 3. kez belli bölgelerde bağırdık, engellemeye çalıştık. Dayanamadık, engel olduk. Ama artık seçimlere çok az bir süre kaldı, “Ben buraya dikkat çekmeye geldim” dedi.

AKŞENER BEYKOZ’DA DA SAHTE SÖZLERLE MİLLETTEN KORKTU, ÖLÜMLE BIRAKTI

Meral Akşener, Beykoz Tokatköy’e giderek, ‘ Kentsel dönüşüme karşı örgütlenmek‘ davetini yaptığı görüntüler ortaya çıktı.

“İstanbul milletvekillerimizi de alın, pazartesi 7-7:30 gibi burada olun. Derneğinizde açıklama yapsınlar. Dokunulmazlığım yok, milletvekili değilim. Alıp yayınlayayım. Birbirinize verin. iletişim bilgileriniz düzenli olsun. Arkadaşlarımız söylediklerinizi aldılar yayınlayacaklar. Pazartesi şöyle bir şey yapalım. O zaman inşallah devam ederiz.”

SEÇİM SÖZÜ “KENTSEL DÖNÜŞÜME HAYIR”

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal’ın 2019 yılında yaptığı paylaşımda Hatay için planlanan kentsel dönüşüme ‘dur’ dediği ortaya çıktı. CHP Antakya Belediye Başkan Adayı Hikmet Hatunoğlu’nun seçim vaadi ise ” kentsel dönüşüme hayır“öyleydi.

İSTANBUL’DA KABA OLMAK İSTEDİLER

CHP’lilerin kentsel dönüşüme karşı oldukları açıklamalar bununla da sınırlı değil. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul’da kentsel dönüşüme karşı. AK Parti’nin rant sevdası ve sevdası binlerce kişinin kalbini kararttı.“Sözleri sürecin yavaşlamasına neden oldu.

GURURLA SÖYLEDİ

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Afyonkarahisar’da verdiği mücadelelerle kentsel dönüşüm projesini iptal ettiklerini gururla söyledi.

TOKİ İLE HEDEFLENEN KENTSEL DÖNÜŞÜM

24. Dönem CHP Adana Milletvekili Turgay Develi’nin 2014’teki kentsel dönüşüm karşıtı paylaşımı sosyal medyada gündem oldu.

Develi’nin” 30 Mart’ta halkımız ‘kentsel dönüşüm’ denilen vurguncu dönüşüm projelerine ve TOKİ’nin oyununa dur diyecek; yerel yönetimleri devralacak.şeklinde yaptığı paylaşım, bölgenin kentsel dönüşüme ne kadar karşı olduğunun bir göstergesi olmuştur.

AYRICA KÖTÜ CÜMLELER…

Develi, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntıların ardından, ” Yaşananları unutmayacağızCHP’li Develi’nin bu iki farklı paylaşımı başta soru işaretlerine neden oldu.

İBB İŞ BAŞINDA

İBB Meclis Üyesi Hatice İdeal Özer’in depremden 1 ay önce İBB Meclisi’nde yaptığı konuşmada, kentteki eski binaların yenilenmesi için başlatılan kentsel dönüşüm projelerine karşı çıktığı ortaya çıktı.

EKREM İMAMOĞLU Görevini Yerine Getirdi!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu liderliğindeki CHP, Türkiye’nin en büyüğü olan İstanbul Esenler’deki kentsel dönüşüm projesinin durdurulması için mahkemeye başvurdu.

İptalin gerekçesi, imar planlarında yeterli donanım ve kamusal alan bulunmaması ve Esenler’in tamamında bağlantıda kopukluk olacağı iddiasıydı.

Esenler’de kentsel dönüşüm projeleri için toplam 11 dava açıldı. Yerel mahkemeler 5 tanesini reddetti. Bunlardan 4’ü Danıştay’da temyiz sürecindeyken, 1’i Danıştay tarafından reddedildi. Davalar reddedilirken İBB yönetimi yenilerini açmaya devam ediyor. Şu anda 6 dava devam ediyor.

BARIŞ ATAY’DAN ORGANİZASYON ÇAĞRISI

Gece gündüz kara propaganda peşinde koşan Türkiye Personel Partisi Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu’nun 2020’de de kentsel dönüşümlere karşı çıktığı ve insanları örgütlenmeye davet ettiği bir kez daha gündeme geldi.

Atay’ın ” Böyle bir şeye karşı sosyalist devrimci ve demokratik örgütlerin destekleyeceği bir direniş mutlaka başlatılmalıdır.‘ saptanmıştır.

SOL TERÖR ÖRGÜTLERİNE YAKLAŞIMIYLA TANINAN ORHAN AYDIN, Depremde Ölen Kızının MOBİLYALARINDA BİLE KÖTÜ KONUŞTU

Devletin kentsel dönüşümden kazanç sağladığını iddia ederek gittiği her yerde halkı kışkırtmaya çalışan Orhan Aydın, deprem felaketinde kızını kaybetti. Hatta kızının cenazesinde devleti suçladı.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ YOK ETMEK İÇİN CHP’NİN İNTERNET SİTESİNDEN KARA PROPAGANDA YAPILDI

CHP’nin depremde can kaybetmemek için önemli olan kentsel dönüşüme karşı daha birçok açıklaması var. Hatta CHP’nin resmi internet sitesinde kentsel dönüşümle ilgili sürekli bir kara propaganda yapıldığı görülüyor.

Türkiye depreme ağlarken, Türkiye genelinde hükümetin riskli yapıların yenilenmesi için başlattığı kentsel dönüşüm projelerinin hep muhalefetin ağına düştüğü vatandaşlar tarafından bir kez daha hesap defterine yansıdı.

cilimlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu