Haber

Gaziantep’te yenilenebilir enerji için çalışmalar sürüyor: 54 bin karbon salımı engellendi

Türkiye yenilenebilir enerji alanında yeni projelere öncülük etmeye devam ediyor.

Geliştirilen son projelerden biri de Üniversitenin kurduğu Güç Sistemi oldu.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın projeye ilişkin detayları paylaştı.

300 dönüm arazide elektrik üretimi için çalışmalar başladı

Özaydın, üniversitenin kendi elektriğini üretebilmesi amacıyla Araban ilçesinde Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait 300 dönüm arazi üzerine güneş enerjisi santrali kurmak için 2022 yılında başvuruda bulunduklarını belirterek, çalışmalara daha sonra başladıklarını ifade etti. bankalardan yasal izinlerin ve gerekli mali desteğin alınması.

Tesis 50 milyon kilovatsaat elektrik üretecek

Bu alana 43 bin 324 panelli 6 adet güç adasının kurulduğunu belirten Özaydın, çalışmalarda sona gelindiğini, yasal izinlerin alınmasının ardından tesisin tam kapasiteyle çalışarak 50 milyon kilovatsaat elektrik üreteceğini ifade etti. yıllık.

“Türkiye’nin enerji açığına katkı sağlamak istiyoruz”

Dünyanın önde gelen sorunlarından birinin güç olduğunu anlatan Özaydın, şöyle konuştu: “Biz sadece üniversitemizin elektrik ihtiyacını karşılamakla kalmıyoruz. Makro ekonomi açısından Türkiye’nin enerji açığına da katkı sağlamak istiyoruz. Mikro anlamda üniversitemizin enerjisini karşılamanın ötesinde yaklaşık yüzde 30 civarında üretim fazlamız var. Bunu da sisteme aktararak buradan kazanacağımız parayla 3-4 yıl içinde bu tesisin parasını ödeyebileceğiz.” Biz istiyoruz.”söz konusu.

“TEKNOFEST’te çok iyiyiz”

Güneş Enerjisi Santrali’nden elde edilen fazla enerjiyi paraya dönüştüreceklerini ve bu kaynağı akademik çalışmalarda kullanacaklarını vurgulayan Özaydın, şöyle konuştu:

“Gaziantep Üniversitesi çok kısa sürede araştırma üniversitesi olacak. Araştırmayı finanse edeceğiz. Bu para her alanda araştırma yapan hocalarımızın araştırmalarına maddi destek sağlayacak. Fırsat bulursak burs bile verebiliriz. Bütçeden mümkün olduğu kadar katkı almadan ürettiğimiz katma değerle. Çünkü bizim için en doğru yatırım bu.” “İnsana yatırımdır. 55 bin öğrencimiz var. TEKNOFEST’te çok iyiyiz. Finanse edeceğiz.”

Firmanın baş mühendisi Sadık Çelikel, GES’in çevre dostu üretim yaptığını ve bunun dünya tarafından kabul edildiğini anlattı.

“Ürettiğimiz enerjiden 54 bin ton karbon salımının önüne geçiyoruz”

Bir çam ağacının karbon salımı azaltım ölçüsünün 425 kilogram olarak hesaplandığını belirten Çelikel, şöyle konuştu:

“Bir hektar ormanda ortalama 400 çam ağacı bulunuyor. Ürettiğimiz enerjiden yaklaşık 54 bin ton karbon salınımını önlüyoruz. Yani 12 bin 870 çam ağacının önlediği karbon salınımını bu tesisten karşılıyoruz. Buradan, kullandığımız arazinin 11 katı büyüklüğünde bir orman alanının kaplayabileceği bir emisyonun önüne geçebiliriz.Bu, “Burası çok önemli, çevreci bir tesis.”

Test güç aktarımlarına başlayan tesis, yakın zamanda tam kapasiteyle faaliyete geçecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu