Haber

İsrail ABD’den hamle yapıyor! Bölgeye 3 yıldızlı Korgeneral James Glynn’i gönderdiler

Hamas’ın 7 Ekim sabahı başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna yanıt veren İsrail, 18 gündür Gazze’yi bombalıyor. İsrail’in kara operasyonuna ne zaman başlayacağı sorusu dünyanın gündeminde olmaya devam ediyor.

BİDEN’IN “OPERASYONU DURDURUN” DEDİĞİ İDDİA EDİLDİ

New York Times (NYT), dün dikkat çeken bir haber yayımlayarak, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’e “operasyonu geçici olarak askıya almaya” davet ettiğini yazdı.

“PENTAGON YARDIM İÇİN GÖREVLİLER GÖNDERDİ”

NYT, Washington’un İsrail’in böyle bir operasyona hazır olmadığını düşündüğünü ve çekinceleri olduğunu yazdı. “Yetkililer, ABD’nin İsrail’in Gazze’deki Eylem Planına İlişkin Endişelerini İfade Ettiğini Söylüyor” başlıklı haberde, “Pentagon, İsraillilere şehir savaşının zorlukları konusunda yardımcı olmak üzere subaylar gönderdi.”

“DEAŞ’A KARŞI MÜCADELE EDEN LIE GENERAL GLYNN’E ÖZEL GÖREV”

Haberde, “Pentagon, İsraillilere şehir savaşının zorlukları konusunda yardım etmek için diğer subaylarla birlikte üç yıldızlı Korgeneral James Glynn’i gönderdi.” Times of Israel, ABD’li generalin IŞİD’e karşı özel operasyon kuvvetlerine liderlik ettiğini ve Irak’ın Felluce kentindeki en hararetli kentsel çatışmaların bazılarında görev yaptığını bildirdi.

PENTAGON’DAN AÇIKLAMA GECİKMEDİ

Randevunun ABD basınında yer almasının üzerinden saatler geçtikten sonra Pentagon bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Bir Pentagon yetkilisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, daha önce Axios tarafından bildirilen General Glynn’in atanmasının Pentagon’un İsrail adına kararlar aldığı anlamına gelmediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu