Haber

‘Kabe Yollarında’ 55 yıl sonra İstanbul’da sinemaseverlerle buluşacak

Milli Sinema akımının önde gelen yönetmenlerinden Yücel Çakmaklı’nın Kabe Yolları’ndaki ilk filmi, çekildikten tam 55 yıl sonra İstanbullu sinemaseverlerle buluşuyor.

Taksim Camisi İslami Eğitim Kültür ve Sanat Vakfı ile Uluslararası Sinema Derneği’nin her ay ortaklaşa düzenlediği Taksim Sinema Buluşmaları’nda bu ay çok özel bir sinema yayınlanacak.

Yıllardır kayıp olan ve birkaç yıl önce Almanya’da bulunan VHS kopyasından restore edilen sinemanın ilk gösterimi 17 Şubat’ta saat 19.30’da İstanbul Taksim Camisi Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak.

Filmin gösteriminin ardından sinemaseverler, sinemanın tüm serüvenini anlatan söyleşiye katılma fırsatı bulacak. Yönetmen Nazif Tunç’un tanıtacağı söyleşinin konuğu Kabe Yolunda filminin yapımcısı Ali Osman Emirosmanoğlu olacak. Söyleşi 20.30’da başlayacak.

TARIK BUĞRA’NIN İLK SENARYOSU

1969 yılında çekilen ve Yücel Çakmaklı’nın ilk filmi olan Kabe Yollarda’nın senaryosu aynı zamanda ünlü yazar Tarık Buğra’nın da ilk senaryosudur.

Yarı belgesel olarak çekilen film, Türkiye’den hac yolculuğuna çıkan bir kişinin macerasını konu alıyor. Milli Sinema akımının ilk sineması olan Kabe Yollarında, 1926-1946 yılları arasındaki hac yasağının ardından özellikle ilk 30 yılda bu konuda çok az sayıda sinemanın çekilmesi nedeniyle dikkat çekici bir yapım olarak gösterilmektedir.

ALMANYA’DA WHS KOPYASI BULUNDU

Kabe Yolları sinemasının bulunuş hikayesi, Cumhuriyet dönemi hac ziyaretleri ve hatıra koleksiyoncusu Fatih Ketancı’nın, sinemanın broşürünü müzayedede görmesi ile başladı.

Broşürü imzalatmak için sinemanın yapımcısı Ali Osman Emirosmanoğlu’na ulaşan Ketancı, internette arama yaptığında kayıp sinemanın VHS kopyasını buldu.

Almanya’dan getirdiği nüshayı satın alıp izleyip sinemanın asıl sahibi yapımcı Ali Osman Emirosmanoğlu’na teslim eden Ketancı, sinemanın restore edilerek seyirciyle buluşturulması sürecinde ilk ve en değerli adımı attı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu