Ekonomi

Merkez Bankası’ndan ‘Enflasyon zayıflıyor’ açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ocak ayındaki yükselişin ardından önümüzdeki dönemde enflasyonun ana eğiliminin zayıflayacağı değerlendirmesinde bulundu.

TCMB Ocak ayına ilişkin “Aylık Fiyat Gelişmeleri”raporunu yayınladı.

Rapora göre, tüketici fiyatları Ocak ayında 2023 yılı Enflasyon Raporu varsayımına uygun olarak yüzde 6,70 oranında artarken, yıllık enflasyon 0,09 puanla sınırlı bir artışla yüzde 64,86’ya ulaştı. Yıllık enflasyon temel mallarda ve daha açıkçası güçte yükselirken diğer büyük kümelenmelerde düştü.

Aylık Fiyat Gelişmeleri raporu aşağıdaki gibidir;

“Otomatik sabit vergi artışının etkileri enerji kümesi aylık enflasyonunda hissedilirken, sepete yansıyan doğalgaz fiyatları yükselişini sürdürdü. Gıda kümesinde işlenmemiş gıda kalemleri öncülüğünde güçlü fiyat artış eğilimi Ocak ayında da devam etti. Yönetilen fiyat ayarlamaları ve geriye dönük endeksleme davranışının etkisiyle fiyat arttı Temel mal grubunda aylık enflasyon bir önceki aya göre önemli oranda artarken, sezonluk indirimlerin gerçekleştiği giyim ve ayakkabı alt grubu dışında fiyat artışları yaygınlaştı.

Ocak ayında üretici fiyatlarındaki aylık artış maliyet gelişmelerine paralel olarak güçlenirken yıllık üretici enflasyonu yatay seyretti. Bu görünüm altında mevsimsellikten arındırılmış verilerle B ve C göstergelerinde Enflasyon Raporu’ndaki iddialarla uyumlu aylık artış oranları artarken göstergelerin yıllık enflasyonunda sınırlı bir düşüş yaşandı. “Ocak ayındaki yükselişin ardından önümüzdeki dönemde enflasyonun ana eğiliminin zayıflayacağı tahmin ediliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu