Teknoloji

Meta, Microsoft ve Amazon’un Rakip Apple ve Google’a Açık Kaynak Harita Projesi “Overture” Başlatıldı

Meta, Microsoft ve Amazon ve haritalara odaklanan TomTom adlı bir şirket, birlikte çalışabilir harita yapıları oluşturmak için geçen yıl piyasaya çıktı. Overture Haritaları Vakfı kurmuştu. Bu proje, haritalarda önde olan Google ve Apple ile rekabet edilebileceğini göstermiştir.

Bugün dört şirket projede değerli bir adım attı. Küme, geliştiriciler için çok faydalı olacak ilk açık kaynak harita veri setiyayınlanan.

Üçüncü taraf geliştiriciler, Apple ve Google’a bağlı kalmadan kendi çalışmalarını oluşturabilecekler

Bu veriler üçüncü taraf geliştiricilerin kendi küresel haritalarını veya navigasyon yapılarını oluşturmasına olanak tanır Apple ve Google ile kafa kafaya gitmelerine izin verecek. Gelen açıklamalar, binalar, ulaşım ağları ve bitişlerle ilgili veriler 59 milyondan fazla bilinen yer içeriro da gösteriyor

Overture ayrıca bilgi katmanlarının, geliştiricilerin harita verilerini standart belgelenmiş bir biçimde alıp kullanabilmeleri ve birlikte çalışabilir olmaları için biçimlendirildiğini söylüyor. Bu bilgilerin bir harita uygulaması veya örneğin rastgele bir hizmet oluşturmak için kullanılabileceği de eklenir. Bilgi seti Overture web sitesinde mevcuttur.

Bilgiye kolayca erişilebilmesi ve uygulama geliştirmeye olanak sağlaması nedeniyle overture çok değerlidir. Ayrıca maliyetinin düşük olması da dikkat çeken bir husustur. Şu anda, geliştiricilerin Google Haritalar API’sına erişmek için ödeme yapması gerekiyor. Apple ile bir örnek var. Yani proje ile Google ve Apple’ın harita hakimiyetinin tehdit edilebileceğisöyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu