Teknoloji

Overwatch 2 Steam’de Yayınlanırken Olumsuz Yorum Yağmuru Aldı (Türk Oyuncular Haklı)

2016 yılında piyasaya çıkan ve uzun yıllardır FPS dünyasının en bilinen oyunları arasında yer alan Overwatch, 2022 yılında ikinci oyunu ile yenilendi. Şimdiye kadar sadece Battle.net üzerinden oynanabilen oyun, 10 Ağustos’ta Steam’e eklendi.

Overwatch 2’nin Steam’e eklenmesi, oyunun daha fazla kitleye ulaşması adına önemli bir gelişme olsa da geliştirici Blizzard, istenilen tabloyu karşılayamadı. Oyun olumsuz oy yağmuruna tutuldu. Özellikle Türkiye’de ekstra tepki çeken bir detay vardı.

Overwatch 2, Steam’de bir dizi olumsuz eleştiri altında:

“Overwatch 2’yi oynaması ücretsiz bir iş modeli olarak piyasaya sürdüler, bu daha çok mikro işlemlere, aşırı fiyatlı görünümlere ve yırtıcı davranışlara yöneliyor. Daha da kötüsü, ilk oyunu kapattılar ve onu satın alan herkes için oynanamaz hale getirdiler, oyuncular için oynanamaz hale getirdiler. Bu, oyunu oynamaya devam etmek için tabanının bu oynaması ücretsiz iş modeline geçmesi gerektiği anlamına gelir.
Ama en azından oyunun satış noktasının ana parçası olan karakter ilerlemesini içeren vaat edilmiş bir PvE Hero moduna sahip olacak mı? Hayır, bu iptal edildi. ancak, “yalnızca” 15 $ karşılığında daha hafif bir benzetme görevi satın alabilirsiniz.
Bu yırtıcı davranışı desteklemeyin.”

Steam oyuncularına yalnızca platformda listelenen oyunla izin verilir. 24 saat içinde 30.000’den fazla yorum. Bu yorumların sadece %14,60’ı olumluydu. Kalan tüm incelemeler olumsuz incelemelerden oluşuyordu, oyunun derecelendirmesi “ Aşırı Olumsuz” düşürüldü.

Elbette bu olumsuz yorumların arkasında oyuncular açısından pek çok haklı neden var. Bazı oyun modlarının çıktığı günden bu yana hala sıkıntılı olması, yeni mekaniklerin özellikle ilk oyuna göre daha kötü bir deneyim sunması gibi etkenler. Bu serinin rekabetçi oyuncuları ve hastalarıacıtıyor.

İşin eğlence tarafına baktığımızda oyun aslında oldukça akıcı ve eğlenceli saatler geçirmenizi sağlayabilir.

Türk aktörlerin isyanı ise tamamen farklı ve tamamen haklı bir isyandır:

Overwatch 2’den Steam’e Türkçe dil temeli olmadan geldi. İşin garip tarafı oyunun Battle.net’te %100 Türkçe dil takviyesi var. Durum böyle olunca Türk oyuncular da oyuna büyük tepki gösterdi.

haber-karatas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Başa dön tuşu