Ekonomi

Safranbolu Safranı AB Coğrafi İşaret Tescili Alacak

Avrupa Birliği (AB) coğrafi işaret tescili Safranbolu safranına katma değer sağlayacak.

Karabük Valisi Mustafa Yavuz, Safranbolu safranının AB tescil sürecine ilişkin Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, safranın ilçeye adını verdiğini söyledi.

Safranbolu’nun geçmiş yıllarda coğrafi işaret tescili aldığını belirten Yavuz, “Ulusal olarak korunan bir değeri uluslararası boyuta taşımak için bir yolculuk başladı. 7 Aralık’ta coğrafi işaretin AB Kurulu tarafından uluslararası tescilini yaparak Safranbolu’ya getireceğiz. , şehrimiz.” söz konusu.

Yavuz, sadece safran değil tıbbi aromatik bitkiler konusunda da çalışmaları yoğunlaştırmaları gerektiğini belirterek, “Coğrafi tescil çok değerli. Ulusal ve uluslararası düzeyde savunma sağlıyor. Bu savunmayla onu ticarileştirmemiz, pazarımızı büyütmemiz gerekiyor. paylaşıp şehrimize ve büyüdüğümüz bölgelere gelir sağlıyoruz.” dedi.

AK Parti Karabük Milletvekili Ali Keskinkılıç da Türkiye’de 14 ürünün AB Komisyonu tarafından tescil edildiğini belirtti.

Keskinkılıç, Türkiye’de 1.456, Karabük’te ise 8 ürünün coğrafi işaret aldığını kaydetti.

Safranbolu safranının 3 aylık duyuru sürecinin ardından AB Komisyonu tarafından kayıt altına alınacağını belirten Keskinkılıç, “Safranı AB Komitesi’nde ilk baharat olarak tescil ettirmiş olacağız. Bundan sonra odaklanmamız gereken şey üretim. Üretimi artırmamız lazım.” Bu kelimeyi kullandı.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, safranın dünyanın en pahalı baharatı olduğunu ve baharat dalında AB Konseyi’nde coğrafi işaret alan ilk ürün olduğunu söyledi.

Geleneksel Eserler ve Coğrafi İşaretler Derneği (GÜCİSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Kayabaşı Özener, Türkiye’deki eserlerin AB Kurulu’nda tescil edilmesinin Türkiye açısından büyük değer taşıdığını vurguladı.

kozan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu