Haber

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: “Sabiha Gökçen Havalimanımızın 2’nci pistini iniş kalkışa uygun hale getirdik”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: “Sabiha Gökçen Havalimanımızın 2’nci pistini iniş kalkışa uygun hale getirdik”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı Yeni Pist inşaatında incelemelerde bulundu.

İSTANBUL – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı Yeni Pist inşaatında incelemelerde bulundu ve basın açıklaması yaptı. Bakan Uraloğlu, “İkinci pistle havalimanımızın kapasitesini iki katına çıkaracak çalışmalara başladık. Bugün de Sabiha Gökçen Havalimanımızın 2’nci pistini iniş-kalkışa uygun hale getirdik. ILS testimiz ve devreye alma uçuş kontrolümüz” dedi. Çalışmalar ve test uçuşları devam ediyor.3 bin 540 metre uzunluğundaki pist, “İkinci pistle birlikte en geniş gövdeli uçak havalimanımıza inebilecek” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bugün Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yapımı devam eden 2’nci pistte incelemelerde bulundu. Havalimanında kuleye çıkan Bakan Uraloğlu, anons yaparak uçakların uçuş yapmasına izin verdi. Bakan Uraloğlu, incelemelerle birlikte basına açıklamalarda bulundu.

Uraloğlu, “Ülkemizin yurt dışına açılan en değerli kapılarından biri olan Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2. pist ve yeni üstyapı çalışmalarını inceledik. Artan yolcu sayısı ve gelen talep nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanımızın ciddi bir kapasite artışına ihtiyacı vardı. Bu nedenle Sabiha Gökçen Havalimanı Gökçen Havalimanını yenilikçi ve vizyoner bir bakış açısıyla geliştirmeye devam ediyoruz.

Bildiğiniz gibi 2020 yılına kadar havacılık departmanımız her yıl rekor artışlarla büyüyordu.

Ancak 2020 yılı pandemi nedeniyle ulaşım sektöründe faaliyetlerin durduğu, 2021 yılı ise salgının etkilerinin giderek ortadan kaybolduğu bir yıl oldu. Ancak 2021 yılında iç ve dış hatlarda yaklaşık 181 bin uçuş trafiği ile yaklaşık 25 milyon yolcuya ev sahipliği yapan Sabiha Gökçen’de bu sayı 2022 yılında yaklaşık 31 milyon yolcuya yükseldi. 2023 yılının ilk 8 ayında ise yaklaşık 150 bin uçuş trafiği gerçekleşti. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gerçekleşti.

Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 131 bin civarındaydı. Yine geçen yılın aynı döneminde yaklaşık 19 milyon 700 bin olan yolcu sayısı bu yıl 24 milyon 300 bine yükseldi. “Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23’lük bir artış var ve bu sayının önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

“3 bin 540 metre uzunluğundaki 2’nci pistle birlikte en geniş gövdeli uçaklar havalimanımıza inebilecek.”

İkinci pistle ilgili konuşan Bakan Uraloğlu, “İkinci pistle havalimanımızın kapasitesinin iki katına çıkarılması için çalışmalara başladık. Bugün de Sabiha Gökçen Havalimanımızın 2’nci pistini iniş-kalkışa uygun hale getirdik. ILS testimiz devreye alma uçuş kontrol çalışmaları ve test uçuşları devam etmektedir.3 1.540 metre uzunluğundaki 2. pist ile en geniş gövdeli uçaklar havalimanımıza inebilecektir.3 Paralel Taksiyolu, 1’i 3.520 metre uzunluğunda, 1’i 3.000 metre uzunluğunda ve 1 adet 2.400 metre uzunluğundaki pistler de proje kapsamındadır.2. Pist ve pistten orta aprona ulaşımı sağlayan taksi yollarının da inşaatını, elektrik ve elektronik imalatlarını tamamladık. hızlı çıkış taksi yolları ile 2. pist imalatının yanı sıra 46 uçak kapasiteli Orta Apron, 40 uçak kapasiteli Kargo Apronu, teknik blok, itfaiye ve garaj binası imalatı gerçekleştirilmektedir. 19 bin m2 kapalı alana ve 91 metre yüksekliğinde Hava Trafik Kontrol Kulesi’ne sahip üstyapı tesisleri de kazanıldı. Yeni hava trafik kontrol kulemiz 9 Ocak 2023 tarihinde hizmete girmiştir. O günden bu yana tüm ATM sistemleriyle 7/24 hava trafik operasyonunu sürdürmektedir.

Kargo Apronu beton kaplama üretimlerimiz devam ediyor. Projemiz kapsamında ayrıca Sabiha Gökçen Havalimanı – Pendik Haberleşme Yolu’nun yer altına alınması ve üzerinden ikinci bir pistin geçirilmesi yönünde de çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmalar çerçevesinde şu anda doğu borusundaki güçlendirmeyi, Doğu ve Batı Boru Hattı Bölgesindeki bant imalatlarını da tamamladık. Terminal-3 Bölgesinde bant imalatları devam ediyor. Şu anda TEM temaslı yol trafiği doğu tüpünden veriliyor. Batı tüpte temel ve iç perde imalatına da başladık. Orhanlı Bölgesinde yol geçiş ve altyapı deplasman imalatlarımız devam ediyor. Sabiha Gökçen Havalimanı inşaatını Tuz Gölü’ne alabalık tesisi inşaatıyla özdeşleştirenler vardı. Uçağın inmediği yere havalimanı yapan başka ülke gördünüz mü? Eleştiriyorlardı. Proje kapsamında yaptığımız TEM Bağlantı Yolu ve Tünel çalışmasına anlam veremedikleri gibi, sosyal medyada da dağların olmadığı yere tünel yaptıklarını iddia ederek sahte ve asılsız paylaşımlar yayınladılar. “Bugün Sabiha Gökçen Havalimanı ülkemizin en fazla yolcu trafiğine sahip ikinci havalimanıdır” dedi.

Uraloğlu, “1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı, 11 trilyon dolarlık ticaret hacmine sahip 67 ülkeye maksimum 4 saat uçuş süresiyle coğrafi avantajımız var. Bu kapsamda başlattığımız Bölgesel Havacılık Politikası ile 2003 yılında hem havacılıkta kaybedilen yılları telafi ettik, hem de ülkemizi havacılıkta küresel bir oyuncu haline getirdik.” Burayı merkez haline getirdik. Geçtiğimiz ağustos ayında havalimanlarımızda yaklaşık 25 milyon yolcuya hizmet verdik. 2023 yılının ilk 8 ayında tüm havalimanlarımızda 143 milyon 360 bin yolcu ağırladık ve 2003 yılında 34 milyon olan yolcu sayımızı neredeyse 5 katına çıkardık. Yolcu sayısındaki artışlara baktığımızda; Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı. “Havalimanlarımızı kullanan yolcu sayısının 220 milyona ulaşarak yeni bir tarihi rekor kıracağını öngörüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu