Ekonomi

Vattenfall, İngiltere’deki açık deniz rüzgar çiftliği projesini askıya aldı

İsveç merkezli elektrik şirketi Vattenfall, İngiltere’deki 1.4 gigawatt’lık offshore rüzgar santrali projesini artan maliyetler nedeniyle durdurma kararı aldığını açıkladı.

Şirketin ilk yarı sonuçlarını açıklayan Lider Anna Borg, saf güce olan talebin her zamankinden daha yüksek olmasına rağmen, offshore rüzgar enerjisi pazarındaki koşulların zorlu olduğunu söyledi.

Yüksek enflasyon ve sermaye maliyetlerinin tüm bölümü etkilediğine dikkat çeken Borg, “Jeopolitik koşullar sektörü ve özellikle tedarik zincirlerini de daha kırılgan hale getirdi. Şu anda maliyetlerde yüzde 40’lık bir artış var. Bu gelişmeler gelecekteki karlılığımızı etkiliyor ve İngiltere’nin Norfolk kentindeki rüzgar enerjisi projesi şirketin 5.5 milyar İsveç kronu (yaklaşık 530 milyon dolar) kazancını olumsuz etkiledi” değerlendirmesini yaptı.

Şirketin bu yılın ilk yarısındaki karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 azalarak yaklaşık 675 milyon dolara geriledi.

Vattenfall’ın durdurma kararı aldığı projenin 1,4 gigawatt kapasiteli 1,5 milyon haneye elektrik üretmesi planlanıyordu.

haberyenimahalle.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu