Haber

“Yavru Yılan” Aleyhindeki “Nesebin Reddi” Davasında Karar

Gökdeniz T., halk arasında ‘yılan bebek’ olarak adlandırılan Harlequin tipi iktiyoz ile dünyaya geldi. Baba Musa T., Gökdeniz için soyun reddi davası açtı. 2.5 yıl sonra dava, temyiz yolu açık olarak mahkeme tarafından reddedildi.

Doğuma üç ay kala eşinden boşanma davası açtı…

Eşme’de 25 Ocak 2021’de Harlequin tipi iktiyozis ile dünyaya gelen Gökdeniz bebeğinin annesi Ela Fidan (28) ile babası Musa T., doğuma 3 ay kala Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi’ne boşanma davası açtı.

Bebek Gökdeniz’in dünyaya gelmesinin ardından baba Musa T., aynı mahkemede soy bağının reddi davası açtı.

Bebeğin babasının kendisi olamayacağını öne süren Musa.T, çocuğun nesebinin belirlenmesini istedi. Bunun üzerine anne Ela Fidan, Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde daha önce ‘Çifte DNA’ davasını çözen avukat Zeynep Avcı’ya başvurdu.

Ela Fidan’ın avukatlığını Zeynep Avcı ve Ahmet Ocak üstlenirken; 18 Nisan 2022’de mahkemeye verdikleri dilekçede DNA testi talep ettiler.

İzmir Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi, Gökdeniz bebek ve anne ve babasından alınan örneklerde DNA analizi yaptı.

Mahkemeye gönderilen 29 Haziran 2022 tarihli Adli Tıp Raporu sonucuna göre Musa T.’nin yüzde 99’unun bebeğin biyolojik babası olabileceği belirlendi. Ama babanın avukatları DNA testine karşı çıktı.

Ayrıca Gökdeniz bebeğinin annesi ve babasının Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki boşanma davaları 9 Haziran 2022’de karara bağlandı. Çift boşanırken mahkeme, Gökdeniz’in anne tarafından dedesi Sait Fidan’ı kayyum olarak atadı. 19 Ekim 2022’de kayyum.

Kayyum kararında, Gökdeniz bebeğin kanuni temsilcileri arasında çıkar çatışması olduğu için babalık davasında bebeği temsil edecek bir kayyuma ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Mahkeme, bebeğin dedesi Sait Fidan’ı kayyum olarak onayladı. Musa T., bebeğin dedesinin kayyum atanmasına itiraz etti.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi kararı bozdu.

Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi, bu kez çocuğa Uşak Barosu’ndan bir avukatı kayyum olarak atadı. Gökdeniz bebeğinin babalığıyla ilgili davada karar 14 Haziran’da çıktı. Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki davanın son duruşmasına annenin avukatları Ahmet Ocak, Zeynep Avcı ve Ali Arık katıldı. Hakim, Musa T.’nin çocuğun babası olmadığı yönünde açtığı davayı reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu