Haber

Nepal’de toprak kaymaları: En az 9 ölü

Güney Asya ülkesi Nepal’de şiddetli muson yağmurlarının ardından meydana gelen toprak kaymalarında, üçü çocuk olmak üzere en az altı kişi hayatını kaybetti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Ulusal Afet Kurtarma ve Azaltma Yönetimi Kurumu’ndan bir sözcü, beş kişilik bir ailenin evlerinde uyudukları sırada toprak kaymasıyla sürüklendiklerini, evleri kayan toprakla birlikte sürüklenen ailenin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Katmandu’nun yaklaşık 250 kilometre batısındaki Bulmi’de bulunan Malika köyünde yaşanan heyelanda ölen iki kişinin çocuk olduğu bilgisi verildi

İKİ HEYELANDA DÖRT KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Şiddetli yağışların etkili olduğu komşu Syangja bölgesinde de bir kadın ve 3 yaşındaki kız çocuğu toprak kaymasına evlerinde yakalandı. Anne ve kızı toprak kaymasında hayatını kaybetti. Gulmi’ye sınırı bulunan Baglung’da da iki kişi yaşanan başka bir heyelanda öldü.

Nepal’de muson döneminin başladığı haziran ortasından bu yana toprak kaymaları, seller ve düşen yıldırımlar sebebiyle en az 35 kişi öldü. Muson yağışları, çoğunlukla eylül ayının ortalarına kadar devam ediyor. Dağlık bir ülke olan Nepal’de her yıl muson yağmurları döneminde yaşanan heyelan ve su baskınlarında yüzlerce kişi yaşamını yitiriyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu